Današnji požar u Makišu, u kojem gore stari železnički pragovi, direktna je posledica višegodišnjeg nemara Železnica Srbije i svesnog ugrožavanja zdravlja građana, ali i kršenja Zakona o upravljanju otpadom. Naime, prema važećim zakonskim propisima, stari železnički pragovi tretiraju se kao opasan otpad. Oni sadrže visokotoksična i kancerogena ulja i moraju da se skladište pod strogim merama zaštite. Međutim, realnost na terenu je zabrinjavajuća, jer oko 50.000 tona ovog otrovnog materijala trenutno leži potpuno neobezbeđeno na više od 60 lokacija pored pruga širom Srbije.
Srbija centar (SRCE) podseća da ovo nije prvi ovakav požar i da su građani više od deset puta bili izloženi kancerogenom dimu u poslednjih nekoliko godina. Dok režim javnosti servira jeftin marketing o modernizaciji pruga i kupovini novih lokomotiva za stotine miliona evra navodno za potrebe EXPO, osnovna bezbednost ne postoji, a nesposobnost da se spreči trovanje sopstvenog naroda pokazuje sav besmisao njihovih kapitalnih projekata. Ako se potruju građani zbog njihovog nemara, ko će se voziti tim novim vozovima?
Takođe, Gradski odbor Beograd u više navrata je upozoravao da je Makiš postao ekološka bomba Čukarice. Divlje deponije, nagomilani otpad i apsolutno neodgovoran odnos prema prostoru kulminirali su opasnom gradnjom u neposrednoj blizini vodoizvorišta. Režim svesno ugrožava lokaciju od strateškog značaja za snabdevanje Beograda pijaćom vodom. Posebno upozoravamo javnost na kritičnu situaciju u Železniku. U neposrednoj blizini stambenih objekata nalazi se velika divlja deponija starih guma. Ova lokacija svakog sekunda može da izazove katastrofalan požar. To bi trajno i ozbiljno ugrozilo zdravlje stanovnika ovog dela Čukarice, koji su već žrtve ekološkog terora.

