„Predloženi Zakon o oružju i municiji je pritisak na vlasnike koji su već u sistemu i legalno poseduju oružje – lovci, sportisti, rezervisti, puno bivših pripadnika vojske, koji su bili decenijama u uniformi, provereni ne po tri puta, nego po trideset i tri“, izjavio je danas poslanik Srbija centra (SRCE) Petar Bošković.
„Svi oni su već prošli proveru, već su pod kontrolom države, ali i onoga što su radili dok su bili aktivni, primera radi govorim o rezervistima. I oni se kontrolišu, oni idu na lekarske preglede… A kriminal? Kriminal ne dolazi u policijsku upravu, ne podnosi zahtev, ne čeka lekarsko uverenje“, istakao je Bošković na sednici skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove.
On je objasnio da se tu dolazi do suštine, jer predloženi zakon hirurški precizno svuda meri barut na grame, municiju i metke na komade, propisuje rokove od 8, 15, 24 sata za svaku tehničku stvar.
„A onda dolazimo do člana 18. Tu piše da ‚bezbednosna smetnja postoji ako lice svojim ponašanjem, navikama ili sklonostima ukazuje da bi moglo predstavljati opasnost, ili ako postoje druge okolnosti’. Dakle, navike? Koje? Koje sklonosti? Koje druge okolnosti? U stanju ste da merite barut na grame, a niste da objasnite jednu ključnu reč“, istakao je Bošković.
On je upozorio da je problem u diskreciji moći u rukama policije bez dovoljno jasnih kriterijuma kontrole, a to nije previd i ne u jednom članu – to je razliveno kroz ceo sistem izdavanja dozvola.
„Ne zaboravimo ni Banjsku, gde se pokazalo, da vas podsetim, da za ogromne količine naoružanja i vojne opreme niko nije odgovarao za te propuste“.
Bošković je zapitao da li je najveći bezbednosni problem u Srbiji čovek sa registrovanom puškom, ili tokovi ilegalnog oružja i veze kriminala sa onima koji bi morali da sprovode zakon, a tu se vidi ono što ovaj zakon ne rešava.
„Opasnost ne dolazi iz legalnog sistema. Dolazi iz tokova koji prolaze mimo institucija i, kako izgleda, ponekad pored samog vrha policije. Zato pitam, ko danas realno odlučuje o tome ko sme da nosi oružje? Ministar ili neko ispod njega? Diskreciona prava koja niko ne može da kontroliše. Po kom kriterijumu i ko to kontroliše uopšte i na koji način? Tri reči niste u stanju da objasnite i zato se ovde ne radi o oružju – radi se o državi“, konstatovao je Bošković.

