Na železničkoj stanici „Makiš“ 26.06. oko 11 i 30 časova je izbio požar i evidentno da nekoliko časova nije saniran, pri čemu su dominantno goreli pružni pragovi, vatrom zahvaćena trava i ostalo. Sve vreme tokom požara emitovao se crn gust dim koji se ekspanzivno širio.
Gledano sa aspekta ugroženosti životne sredine i zdravlja ljudi ovaj požar se mora tretirati kao ozbiljan akcident iz više razloga. Poznato je da je zabranjeno korišćenje pružni pragovi za loženje zbog niza izuzetno štetnih supstanci koje se emanacijom oslobađaju tokom gorenja, prvenstveno iz razloga što su pružni pragovi najčešće impregnirani različitim vrstama toksičnih supstanci (kreozata).
Analizom dima i kvaliteta vazduha verovatno bi se konstatovalo prisustvo izuzetno štetnih i kancarogenih supstanci poput policikličnih aromatičnih ugljovodonika, ugljen monoksida, isparljivih organskih jedinjenja, benzena, toluena… Sam dim ustvari formira izuzetno kancarogenu čađ i produkuje PM čestice čija penetracija direktno ugrožava respiratorne puteve i praktično direktno prodire u kardiovaskularni sistem, direktno ugrožavajući zdravlje izloženim organizmima.
Dodatni problem su i trenutno visoke temperature koje mogu formirati sekundarne polutante poput smoga, fotohemijskog smoga i prizemnog ozona. Izlaganje ovim isparenjima i formiranim talozima izaziva iritaciju očiju, respiratornih puteva, pospešuje kašalj, može svakako da izazove mučninu i glavobolju, a vremenski duže izlaganje povećava rizik od oštećenja pluća i pojave karcinoma.
Zbog svega iznetog pozivaju se građani da se što manje izlažu recidivima požara i da koriste dostupna zaštitna sredstva. Neminovno je da će u širem krugu oko požarišta doći do ozbiljnog narušavanja ekološke ravnoteže čime će u mnogome biti narušena životna sredina, samim tim i kvalitet življenja. Postavljamo pitanje čija neodgovornost i nemar je omogućio pojavu požara?

