
Predsednik stranke Srbije centar general Zdravko Ponoš izjavio je da ova stranka neće učestvovati na ponovljenim beogradskim izborima 2. juna jer bi to značilo „davanje legitimiteta režimu“.
„Na današnjem Glavnom odboru potvrdili smo odluku predsedništva da nećemo učestvovati u izbornoj farsi 2. juna. Što se tiče lokalnih izbora, lokalni odbori će odlučiti sami o tome. U unutrašnjosti se opozicioni život van skupštine ne vidi“, rekao je Ponoš na Osnivačkoj skupštini Srbija centra Novi Sad.
On je istakao da je odluka o neizlaskuu na izbore „kratkoročno posmatrano na štetu interesa naše stranke, ali u interesu građana što je mnogo važnije“.
„Nismo hteli da odustanemo od principa. Članice koalicije Srbija protiv nasilja potpisale su zajedno sa koalicijom NADA 9. marta Dogovor za poštene i slobodne izbore prema kome nećemo izaći na izbori dok se ne ispune uslovi. To nas obavuzuje i pred članstvom, građanima, i tim ljudima koji su to predložili. Ne smemo da zloupotrebimo imena tih ljudi. Oni zaslužuju poštovanje. Stali su iza nas, ne smemo da se igramo s tim“.
Prema njegovim rečima kolacija Srbija protiv nasilja je formalno prestala da postoji nakon završetka izbora jer je to i bila koalicija za republičke izbore.
„Mi smo nastavili da živimo kao Srbija protiv nasilja i posle toga, ali kao jedan konsultativni format, a u republičkom parlamentu je svako imao svoju poslaničku grupu. Borili smo se zajedno za ponavljanje beogradskih izbora i tu bitku smo dobili jer smo bili uporni, čvrsti i jedinstveni. Druga borba je bila za popravljanje izbornih uslova. Tu borbu nismo dobili jer ovaj put nismo bili istrajni i jedinstveni do kraja. Deo koalicije je smatrao da ne može da se postigne više i pristali su na izlazak na izbore 2. juna. Mi smo uvereni da bismo postigli mnogo više da smo ostali zajedno i uporni do jeseni. Mi nismo odustali, odustali su oni koji su prihvatili da idu na izbore 2. juna pod neizmenjenim okolnostima“.
Ponoš je ponovio da je i ODIHR konstatovao da nema vremena da se poprave uslovi do 2. juna.
„Vučić ima razloga da bude zadovoljan. Apelujem da ovu razliku ne pretvorimo u polje u kome će nam po živcima plesati Vučić. Sada postoji razlika u stavovima, ali bi bilo dobro da i dalje oštrica delovanja bude okrenuta ka režimu. Opozicija se deli na saradljivu i tvrdglavu. Mi smo ova tvrdoglava“.
Ponoš je istakao da režim svakodnevno pokazuje da nema nameru da iole popravi izborne uslove za predstojeće izbore.
„Izlaskom na izbore će teško moći da se popravljaju izborni uslovi do narednih izbora kojih neće biti naredne četiri godine. Režim neće imati potrebu da ih organizuje ranije jer će im opozicija koja izlazi na izbore dati legitimitet“.
Govoreći o prethodnim sastancima opozicije sa Anom Brnabić, Ponoš je podsetio da vlast nije htela da prihvati predlog Ustavnog zakona kojim bi se izbori pomerili za jesen.
„To je mogla da bude prilika da uspostavimo državno jedinstvo jer bi za izmene zakona bilo neophodna dvotrećinska većina u Skupštini.Brnabić je iskoristila tu formulaciju da pozove na jedinstvo za izglasavanje Zakona o lokalnim izborima, za šta im treba samo prosta većina“.
Ponoš je objasnio da za predstojeće izbore Vučić potencirati teme uslaska Kosova u Savet Evrope i Rezoluciju u Srebrenici.
„Ne može on tim temama da se pohvali. Ali ne može ni sa lokalnim temama jer tu stoji još gore. Dolazak Si Đinpinga i Kim Kardašijan u Srbiju će biti deo njihove kampanje za beogradske izbore“, rekao je Ponoš.
Za predsednika GrO SRCE Novi Sad izabran je Dejan Kulja, profesor fizičkog vaspitanja.

Narodna poslanica dr Tijana Perić Diligenski istakla je da je Novi sad pod aktuelnom vlašću „postao od srpske Atine srpska Tihuana ili Bogota“.
„Na teritoriji Novog Sada haraju bande. To je perionica para. Miloš Vučević je omogućio procvat korupcije. Zato je grad izgubio na svojoj kulturnoj baštini“.
Narodni poslanik prof. dr Slobodan Cvejić govorio je o odlikama Noog Sada.
„Novi Sad je veliki i bogat grad, jedan od najlepših na obali Dunava. On može da bude centar evropske kulture i privrede. Neophodan je samo dobar plan za to“, rekao je Cvejić.
Pokrajinski poslanik dr Mihailo Brkić istakao je da je godinu i po dana povereništva „krunisano osnivanjem gradskog odbora“.
„Zajedno smo radili na organizaciji. Sistem vrednosti se poslednih godina poremetio. Pitanje izlaska na izbore je vrednosno pitanje. Mi ćemo odluku doneti zajedno i sa pozicije vrednosti“
Novoizabrani predssednik GrO SRCE Novi Sad Dejan Kulja izjavio je da će priritet odbora biti rad na promenama i unapređenju grada.
„Naš pravac delovanja su potrebe svih Novoađana i Novosađanki. Pitaćemo ih za probleme rešenja i ideje. Novi Sad će postati čistije, uređenije i sigurnije mesto za život“, zaključio je Kulja.

