
Prihvatanje francusko-nemačkog plana i pristanak na Ohridski sporazum je, nažalost, predaja Kosova, ocenio je poslanik stranke Srbija centar, advokat Stefan Janjić u serijalu Kosinus novinske agencije FoNet.
Prema mišljenju Janjića, dosadašnji tok dijaloga Beograda i Prištine se pokazao kao neblagotvoran, a nije siguran ni da bi neka međunarodna konferencija, poput one u Dejtonu, za Bosnu i Hercegovinu, bila pametno rešenje, „imajući u vidu naša prethodna iskustva“.
On misli i da sadašnji „zamrznuti konflikt“ ne može da opstane, dok na pitanje o dilemi koja se postavlja u Srbiji – članstvo u Evropskoj uniji ili Kosovo – odgovara „i EU i Kosovo“.
Janjić je protiv članstva Kosova u UN, a po pitanju formiranja Zajednice srpskih opština, nažalost, nije optimista.
On je istakao da je po ovom pitanju referendum u Srbiji u Kosovu nepotreban, jer je Ustav jasan – to je deo Srbije.
Upitan o mogućnosti izbijanja novih sukoba oko Kosova, on je odgovorio da se nada da do toga neće doći, niti veruje u novi konflikt.
FoNet

