
Narodni poslanik Srbija centra prof. dr Dragan Delić izjavio je povodom najave ministra Lončara da će pacijnti po završetku lečenja dobijati račun u vidu informacije, Delić je rekao da je ministar time otvorio Pandorinu kutiju.
“Poslednjih decenija u srpskom zdravstvenom sistemu nema ni e od ekonomije, ekonometrije, ekonomičnosti. Prihodi zdravstvenih ustanova ne zavise od kvantiteta i kvaliteta rada. Oni su stacionarni, zavisi od broja kreveta i broja zaposlenih. Velika zabluda je da je zdravstveni sistem potrošnja. Netačno. Ulaganje u zdravstveni sistem je najbolja investicija za svako razvojno, evolutivno i progresivno društvo”, rekao je Delić za Euronews.
On je istakao da je zdravstvenom sistemu Srbije potrebna nova zdravstvena politika.
“To je jedinstven zdravstveni sistem koji bi obuhvatio vojni, privatni i državni. To će biti jedinstven sistem u funkcionalnom, doktrinarnom i finansijskom smislu. Jedino tako ćemo redukovati i liste čekanja za pojedine bolesti”.
Delić je napomenuo da je privatni zdravstveni sistem ojačao kako kadrovski tako i prostorno i materijalno, te da je nerazumno da se ne iskoristi u većoj meri.
“Mi plaćamo osiguranje. To osiguranje bi trebalo da nam omogući da sa našom knjižicom biramo gde hoćemo da idemo, da li u državnu, privatnu ili vojnu zdravstvenu ustanovu. Mi smo previše mala i siromašna zemlja da imamo tri paralelna zdravstvena sistema”.
On je istakao da se mora voditi računa i o tome da zdravstveni sistem bude bezbedan.
“Previše ekscesnih situacija koje se događaju u poslednje govore da zdravstveni sistem Srbije nje bezbedan. I na tome moramo raditi. Država mora da donese političku odluku šta je prioritet odnosno šta je u temelju svakog razvojnog društva. A to je prirodni priraštaj, zdravlje naroda i obrazovanje”, zaključio je Delić.

