
Srbija je danas suočena sa još jednim slučajem vršnjačkog, maloletničkog nasilja starijih učenika nad mlađom decom. Naime, tri dečaka od 14 godina primoravala su učenike da se skidaju i maltretirali ih u toaletu škole.
Srbija centar najoštrije osuđuje vršnjačko maltretiranje učenika. Tuča, maltretiranje, obnaživanje i seksualno uznemiravanje dece od 10 ili 11 godina ne sme da postane “nova” normalnost u obrazovanju i da prolazi nekažnjeno.
Neizvesnost i strah sa kojima se deca svakodnevno suočavaju dovode do toga da roditelji razmišljaju o prestanku slanja dece u školu. Za to vreme, Vlada Srbije u nedostatku znanja i spremnosti da reši nagomilane probleme u obrazovnom sistemu, raspisala je Konkurs za projekte u oblasti sprečavanja porodičnog i vršnjačkog nasilja, koji će, navodno, za 55 miliona dinara “podsticati podršku u sprovođenju mera koje za cilj imaju stvaranje društva nulte tolerancije na nasilje”
Nova/stara ministarka prosvete svojim nečinjenjem, pasivnošću, i povremenim pisanjem umirujućih pisama ignorišući kažnjavanje počinioca, učinila je da škole postanu prostori tuča, šamaranja, prebijanja, seksualnog uznemiravanja u kojem se ustanovljava i jača nova mlada školska “mafija”.
Škola bi, pre svega, trebalo da bude sigurna zona za decu, nastavnike i roditelje. Umesto toga, ona postaje prostor nasilja i nebezbednosti. Jednogodišnji mandat ministarke prosvete Slavice Đukić – Dejanović obeležen je rekordnim porastom nasilja u obrazovnom sistemu Srbije, dok izostanak konkretnih mera šalje poražavajuću poruku o bezbednosti u našim školama.
dr Tatjana Marković – Topalović
narodna poslanica Srbija centra

