
Narodni poslanik Srbija centra prof. dr Dragan Delić izjavio je da hitno treba ukinuti propise iz 2013. godine kojima Vlada Srbije kontroliše popunjavanje slobodnih radnih mesta u zdravstvu, što bi moglo doprineti smanjenju lista čekanja.
„Od 2013. postoji zakon koji zabranjuje slobodno popunjavanje upražnjenih radnih mesta za lekare ili medicinske sestre. O tome odlučuje posebna komisija Vlade Srbije,“ rekao je Delić za Fonet i naglasio da je taj zakon prošle godine tek delimično promenjen: „Sada je dozvoljeno popunjavanje 70 posto slobodnih mesta, dok za preostalih 30 posto Vlada mora da daje odobrenje“.
Delić je istakao da je ova odluka imala dalekosežne posledice: „To je stvorilo diskontinuitet u kadrovskoj politici i otvorilo prostor za partijska zapošljavanja. Hitno je potrebno ukinuti tu odluku ako želimo funkcionalnu kadrovsku politiku“.
Osvrćući se na aktuelne probleme, Delić je upozorio: „Lekari nam odlaze u penziju, prelaze u privatnu praksu, a mi ne možemo da popunimo slobodna mesta. To je dovelo do ogromnih problema zbog nedostatka kadrova“.
Delić je kritikovao i aktuelnog ministra zdravlja, Zlatibora Lončara, zbog izjave da čeka predsednika Srbije kako bi rešio pitanje lista čekanja. „To je veliki šamar za ceo zdravstveni sistem i ogromna sramota. U čemu je onda svrha Ministarstva zdravlja?“ zapitao je Delić.
Govoreći o rešenjima, Delić je predložio „objedinjavanje privatnog i državnog zdravstva, tako da pacijent može sa zdravstvenom knjižicom da bira gde će se lečiti,“ kao jedan od ključnih koraka za smanjenje lista čekanja. Takođe je ukazao na neophodnost sistemskih promena: „Za uređenje zdravstvenog sistema, uključujući liste čekanja, potrebno je od tri do pet godina.“
Delić se založio i za povećanje plata zdravstvenim radnicima, naglasivši da „42 posto troškova za zdravstvo pacijenti i dalje izdvajaju iz sopstvenog džepa, uprkos osiguranju“.

