
Prof. dr Slobodan Cvejić, potpredsednik Srbija centra i narodni poslanik, izjavio je na TV N1 da protesti protiv iskopavanja litijuma prerastaju u društveni pokret.
„Nastali su u različitim delovima Srbije, ali povećao im se broj i postali su vidljiviji zahvaljujući građanskom aktivizmu i strankama koje su tražile svoj identitet na ovim pitanjima. Da svest o tome postoji u celoj zemlji i da smo dotakli dno videlo se kada su u Gornje Nedeljice, Beograd ili na Staru planinu počeli da dolaze ljudi iz svih krajeva. Ova vlast je toliko urušila institucije i kvalitet života da su građani počeli da se bore za ono što je njima opipljivo, a to je kvalitetna egzistencija. Oni žele da je sačuvaju. Ovo nije samo pitanje odbrane prava na čist vazduh i čistu vodu, već i odbrana prava na zajednicu, na uređen i bezbedan život“, izjavio je Cvejić i dodao da pojedini građani misle da protesti do sada nisu dali rezultat.
„Dosta značajnih stvari se desilo zbog ovih protesta, samo su ljudi nestrpljivi i hteli bi da to dođe odmah. Bilo nam je potrebno da prvo povežemo komunikaciju između različitih protesta, pa da SEOS uveže više ekoloških organizacija i opoziciju, koja je je stalno blaćena. Počeli smo češće da razmenjujemo ideje i pravimo planove. Treba vremena, ali na kraju će se desiti, jer je osnova jaka. To i Vučić zna. Počeli su i članovi njegove stranke javno da istupaju i govore protiv iskopavanja litijuma i Rio Tinta. To je to – slobodni građani koji im poručuju ovo ne dam da mi uzmete u životu. Nasilne reakcije, kao što je bilo privođenje poljoprivrednika u BIA, pokazuje da vlast gubi kompas, menja način ponašanja i šalje signal kako bi se oni ponašali ako bi pritisak sa ulice bio agresivniji i išao direktnije na to da se preuzmu institucije. Za Srbiju bi najbolje bilo da, ako dođe do cepanja u vladajućoj stranci koja sada izgleda monolitno zbog finansiranja iz budžeta, iznudimo poštene izbore na kojima bi mogla da pobedi drugačija opcija“, zaključio je Cvejić.

