
Narodna poslanica Srbija centra dr Tijana Perić Diligenski izjavila je povodom Izveštaja Evropske komisije o Srbiji da nalazi Izveštaja “demantuju izjavu Ursule fon der Lajen o tome da je Srbija posvećena sprovođenju reformi u oblasti vladavine prava i demokratije i da dela prate reči“.
“Ne bi bilo zgoreg da se u Evropskoj komisiji postigne jedinstven stav o napretku Srbije, kako ne bi delovali kao raštimovani orkestar, koji pred sobom ima notne zapise, koji ne odgovaraju melodiji koja se izvodi uživo”, rekla je Perić Diligenski za Danas.
Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije za 2024. godinu ponavlja višegodišnju zamerku o „ograničenom napretku“ u oblasti vladavine prava.
“Prevedeno sa birokratskog i diplomatskog rečnika, „ograničeni napredak“ je sinonim za tapkanje u mestu i odsustvo bilo kakvog boljitka. Mršava dvojka za vladavinu prava, koja obuhvata pregovaračka poglavlja 23 i 24, govori o politički zavisnom pravosuđu, kršenju ljudskih prava i sistemskoj korupciji”.
“Prema mišljenju evropskih birokrata, „određeni napredak“ je postignut u borbi protiv korupcije i to samo zbog donošenja Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije (2024-2028). Navedeni strateški dokument se nedrio punih 6 godina, da bi na kraju bio sadržajno i idejno prazan i kao takav usvojen je na Vladi i nije ni stigao do parlamentarne rasprave”, dodala je narodna poslanica i potpredsednica Srbija centra.
Perić Diligenski je zaključila da je borba protiv korupcije “deveta rupa na svirali ovom režimu, što se ogleda u odsustvu procesuiranja javnih funkcionera za korupciju, kupovini glasova, zaobilaženju procedura javnih nabavki, hapšenjima komunalnih policajaca nižeg ranga, proganjanju tužilaca koji otkrivaju koruptivne kanale. Posebno je alarmanto stanje u oblasti slobode izražavanja, gde se podvlači da nema napretka, što znači da je Srbija pala na popravni”.

