Video nadzor u vrtićima i školama u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti i aktima o  javnom snimanju maloletnih lica

Podeli

Jučerašnju izjavu gradonačelnika Beograda  Aleksandra Šapića o uvođenju video nadzora  u škole i vrtiće i formiranje Beogradske službe bezbednosti (koje će biti deo privatnog obezbeđenja), Srbija centar smatra nezakonitom, neodgovornom, nepromišljenom i opasnom.

Poznat po svojim ad – hoc nepromišljenim rešenjima koje donosi uveče, a ujutro negira svoju jučerašnju odluku, Šapić je već uveliko obeležio svoj pokušaj mandata odgovornog i posvećenog gradonačelnika. Nepromišljenim izjavama na dnevnom nivou Šapić pokušava da politički kapitalizuje svoju poziciju i sačuva socijalni mir Beograđana, tobož brigom za bezbednost dece. Izjava o video – nadzoru u školama i vrtićima, kao i uvođenje službe bezbednosti, koja nije deo jedinica Ministarstva unutražnjih poslova, stvara samo nemir kod roditelja i otvara sledeća pitanja:

  1. Čemu služi 6000 policajaca koji su uvedeni u obrazovni sistem pre godinu dana, a koji nisu uspeli da sačuvaju mir, red i bezbednost u školama Srbije? Njihova „školska služba“ koja je uvedena od strane Ministarstva prosvete nije dala nikakve rezultate. Naprotiv, školska deca trpe mnogo učestalije zlostavljanje i nasilje ove godine nego prethodnih. Javna je tajna da su školski policajci javni posmatrači školskih nedela, bez neke posebne namere da se uključuju i bez bilo kakve ozbiljne obuke za rad u svakako osetljivim školskim uslovima.
  2. Uvođenje video – nadzora za sobom povlači razmatranje, konsultacije i zajedničku odluku svih kontrolnih mehanizama škole kao što su saveti roditelja, školski odbori ili timovi za zaštitu od nasilja.
  3. Uvođenje video – nadzora u sve ustanove školskog i predškolskog obrazovanja iziskuje značajna finansijska sredstva koja bi trebalo uzeti iz praznog budžeta Grada Beograda. Da li će „čarobnjak“ beogradskih ulaganja naći preko potrebnu rupu u već probušenom i unapred potrošenom budžetu Glavnog grada?
  4. Jasno je da Gradonačelnik ovom izjavom nije uzeo u obzir Zakone o zaštiti podataka o ličnosti i akta o javnom snimanju maloletnih lica bez pismene saglasnosti roditelja.
  5. Nametanje privatnog obezbeđenja školama je u suprotnosti sa odredbama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
  6. Da li uslovi za licenciranje predviđeni Zakonom o privatnom obezbeđenju definišu sve kriterijume koje je potrebno da ispuni pravno lice ili preduzetnik koji će da pruža poslove obezbeđenja školskih objekata i dvorišta u kojima se nalaze deca?
  7. Šapić nam saopštava kako će te zamišljene bezbednosne snage preko dana čuvati decu u školama, a noću će da patroliraju pa kvartovima grada i da im pružaju zaštitu. Da li je to stvarna njegova namera ili se iza nje krije ideja o osnivanju jurišnih parapolicijskih snaga po ugledu na nacističku Nemačku (Strurmabteilung) uz ostvarenje koruptivnih prihoda prilikom opremanja i obučavanja te formacije.

Ono što se sada čini izvesnim jeste da beogradski gradonačelnik u pokušaju sklapa dogovore sa neformalnim reklo bi se navijačkim grupama, koje imaju za cilj da decu kao marvu uteraju u tor i da se slučajno ne desi da pokažu stav, kičmu i da se izbore za slobodu misli, govora i empatije. Treba štititi, ne đake od nasilnika, nego nasilnike od đaka, od njihovih roditelja, baba i deda, koji će sigurno, ako već nisu, stati u zaštitu budućnosti ove Srbije.

Oseća Šapić instiktivno da će mu maloletnici okončati političku karijeru mnogo pre 2027. godine, jer ako su maloletni nisu maloumni da ne vide da ipak nešto jako ne valja i da ih sigurno ne čeka „kvantni“ skok u danima koji dolaze.

RO za obrazovanje

RO za pravosuđe i zakonodavstvo

 

Najnovije Vesti

Zemlja nam je razjedinjena, institucije razorene, ugled u svetu urušen. Poslednji je trenutak da to promenimo. Pomozi nam u toj borbi.

Pridruži nam se

Najčitanije