
Nakon tragedija koje su se dogodile u maju prošle godine u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar i selima kod Mladenovca najviši predstavnici vlasti su tvrdili da sistem nije zakazao. Vlast nije želela da preuzme ni deo odgovornosti, a jedino što su uradili bilo je povećanje prisustva policajaca u školama i akcija vraćanja nelegalnog oružja. Svedoci smo da to nije doprinelo poboljšanju bezbednosti kako u školama tako i na ulici jer ova vlast nije ni sposobna da obezbedi sigurnost i bezbednost deci i ostalim građanima Srbije.
U samo nekoliko dana u Osnovnoj školi Ribnikar đak je kod sebe imao nož, a u Osnovnoj školi Heroj Janko Čmelik u Staroj Pazovi učenica je donela sekiru. U oba slučaja su to otkrili ostali đaci. Gde su bili policajci i obezbeđenje? Lokalna vlast u Staroj Pazovi se ne bavi pitanjem očiglednog porasta nasilja među omladinom, već time kako da sačuvaju vlast i zataškaju afere poput izgradnje spalionice opasnog medicinskog otpada.
I nakon ovih incidenata režim i dalje tvrdi da sistem nije zakazao. Štaviše, minister Gašić odlikovao je načelnika beogradske policije za uspešan rad. Istog onog načelnika koji je javno pročitao spisak potencijalnih žrtava.
Koliko još tragedija treba da se desi, pa da vlast konačno shvati da je pitanje bezbednosti dece nadstranačko i nadpolitičko pitanje koje mora i njima da postane prioritet.
Slobodan Ilić
narodni poslanik i predsednik OO Srbija centra Stara Pazova

