
Potpredsednik Srbija centra prof. dr Duško Lopandić izjavio je da vlast vodi gandijevsku odnosno politiku ignorisanja situacije na Kosovu i da im je važnije pitanje otvaranja litijuma i promocija Rio Tinta od našeg stanovništva koje živi na Kosovu.
„Sa jedne strane postoji postoji agresivna nacionalistička politika koju vodi Priština, a koja ne vodi računa o elementarnim ljudskim pravima, a sa druge ni vlast u Beogradu ne reaguje na stanje na Kosovu. Kurti krši kako Briselski tako i Ohridski sporazum. EU ne može ili ne želi da izvrši pritisak na Kurtija. Postoje neke mere, ali su one vrlo blage“, rekao je Lopandić u Dnevniku Nove S.
On je napomenuo da tokom svake izborne kampanje vlast isključivo govori o Kosovu, a da nakon izbora ta tema nestane.
„Život ljudi je na Kosovu postao skoro nemoguć. Došli smo do toga da imamo samo bolnice i škole jer je Kurti sve drugo uspeo da uzme“.
Povodom nedavne posete predsednika E. Makrona Srbiji Lopandić je naveo da je to transakciona poseta koja se svodi na kupovinu francuskih, dobrih ali skupih, aviona.
„To bi moglo da se tumači da je Srbija više okrenuta ka Zapadu. Ali vlast svojom spoljnom politikom od danas do sutra dovodi poziciju Srbije u pitanje. Po pitanju dve ključne stvari – Kosova i EU nismo ništa ostvarili“.
Lopandić je poziciju Srbije za članstvo u EU uporedio sa Slovačkom u vreme kada je predsednik vlade bio autokrata V. Mečiar.
„Slovačka je usla u EU onda kada se resila Mečijara, a i Srbija ima šansu tek kada se oslobodi svog Mečijara“.
Lopandić je dodao da od politike sedenja na dve stolice koliko možete imati koristi možete imati i štete.
„Zahvaljući našem odnosu prema ratu u Ukrajini na međunarodnom planu smo imali više štete jer nas mnogi na Zapadu vide kao „male Ruse“ bez obzira na ovaj strateški otklon sa kupovinom francuskih Rafala i poseta zapadnih zvaničnika Srbiji“, rekao je Lopandić aludirajući na proruske poruke koje je Aleksandar Vulin uputio predsedniku Rusije.
Prema njegovim rečima A. Vučić sada, ipak, politiku okreće više ka Zapadu.
„Podsetio bih na Vašingtosnki sporazum u kome je potpisano apsolutno sve što su Amerikanci tražili, a što nije odgovralo ni Kinezima, ni Rusima, a ni nama. Već tada se videlo da se politika Vučića svodi na evo, ja sam vaš. Ali, zato imamo i Vulina koji je tu da promoviše politiku malo smo i ruski“, zaključio je Lopandić.

