
Resorni odbor za energetiku i Resorni odbor za antikorupciju Srbija centra zahtevaju od rukovodstava EMS-a i Elektromontaže Kraljevo da javnosti Srbije saopšte da li su firme Zanatska radnja „Delta usluge“ (MB 63056707), Stanojlo Stojković PR „Elektrousluge“ (MB 64999052) i „Procontrol“ (MB 63476463) imale, i ukoliko jesu kakav, poslovni odnos sa njima od 2021. godine do danas na projektu EMS-ove TS Bor 2. Napomijemo da su tri pomenute preduzetničke radnje u vlasništvu ili su im odgovorna lica zaposleni u EMS-u ili su najbliži članovi porodica zaposlenih u EMS-u! Napominjemo i da je ovo samo jedan mali primer, u moru sličnih poslednje decenije, visokokoruptivnih i zakonski nedozvoljenih aktivnosti, ovaj put u kolu EMS-Elektromontaža Kraljevo – firme u vlasništvu zaposlenih u EMS-u ili najbližih članova njihovih porodica.
Korupcija je u Srbiji u proteklih 12 godina postala neformalna institucija i pravilo igre, kako u samom političkom vrhu, tako i na nivou najnižih ešalona. Korupcija više nije ekskluzivitet tzv. visoke politike (predsednik, Vlada, direktori preduzeća u kojima je država većinski vlasnik, uključujući i privatna preduzeća koja su u vlasništvu ljudi bliskih vladajućoj nomenklaturi u Srbiji), već postaje i dominantna norma bez izuzetka i u preduzećima iz energetskog sektora (EPS, EMS, EDS).
Srbija centar svakako očekuje odgovor i na pitanje šta nameravaju da učine institucije Republike Srbije? Tu se prvenstveno misli na Agenciju za sprečavanje korupcije, kao nezavisnu instituciju nadležnu za utvrđivanje povreda Zakona o sprečavanju korupcije, koje se u konkretnom slučaju odnose na nepotizam i na obavezu prijavljivanja imovine i prihoda funkcionera? Jasno nam je da su antikorupcijske institucije u Srbiji slonovi od papira i da su saučesnici režima u prikrivanju visokonaponske korupcije. Uprkos tome, javnost očekuje da se ove institucije oglase, makar da građani provere da li pokazuju znakove života i u kakvoj su formi trenutno.

