Mada ministarka prosvete, prof. dr Slavica Đukić Dejanović, baštini ozbiljno stručno obrazovanje u polju neuropsihijatrije, od početka svog ministrovanja nije uspevala da razume niti da izleči „posrnulo“ srpsko obrazovanje. Možda će potvrđenom ostavkom premijera Vučevića, prestati da se bahati u prostoru tehničke vlade. U prošlom mandatu Vlade u ostavci, ministarka se drznula protivno Zakonu o Vladi da predloži i usvoji niz pravilnika čije izmene nisu bile urgentne, a ozbiljno su narušile autonomiju, dostojanstvo i rad nastavnika. U poslednje vreme svojim neprekidnim oštrim dopisima upućenim direktorima, inspektorima i prosvetnim radnicima, nije uspevala ni na koji način da smiri probleme, nepravdu bes i prkos u obrazovanju koji su eskalirali povodom obrušavanja novosadske nadstrešnice. Oduzimanje, smanjivanje, pa neisplaćivanje plata prosvetnim radnicima (prema samo njoj znanom modelu), 6. marta 2025. dovelo je do još većeg bunta kod prosvetara, roditelja i učenika. Ingeniozna najava ministarke koja se nalazi u tehničkom mandatu, da su na redu da bez plate ostanu profesori u visokoškolskim ustanovama, samo je nasmejala profesore fakulteta i učvrstila ih u stavu da trenutna vlast ne zna ni gde udara, ni koliko je njeno delovanje šuplje.
Ohrabruje vest da je premijer juče dao ostavku, te je polje delovanja trenutnih ministara u ostavci vrlo ograničeno. To prošle godine nije sprečavalo vremešnu ministarku penzionerku da donosi zakone, pravilnike, uvodi nacionalne čitanke, projekat Zdravitas, smanjuje i oduzima plate. Što god je radila gospođa Dejanović bio je pucanj u pogrešnom smeru. Prosvetni radnici su se nadali da će raditi ono što najbolje zna, a to je da ne radi ništa u prostoru obrazovanja. Pretnja profesorima univerziteta, već danas bi mogla da padne u vodu, kao što je pala i Vlada. Ono što ozbiljno uzemirava nastavnike koji „nisu“ zaradili platu, jeste gde je završio novac koji im nije isplaćen? O kolikoj sumi je reč i da li je istina da su prosvetnim novcima isplaćeni privremeni stanovnici Pionirskog parka, od milja prozvani ĆAĆIJEVCI?
Pitanje na koje Ministarka više ne može da odgovori, jeste mnogo dublje i poraznije za obrazovni sistem Srbije – ko će pomiriti polarizovane nastavničke kolektive, odeljenja i roditelje? Kako će akteri u obrazovanju koji su se podelili na poslušne i neposlušne, na podobne i nepodobne nastaviti da rade kao da se ništa nije dogodilo? Deca prema mržnji i pogledima preko snajpera neće ostati ravnodušna, Upravo pogubnim delovanjem gospođe neuropsihijatra našli su se na suprotnim stranama. Ko će vratiti osmeh, drugarstvo, kolektivizam u škole? Ko će nahraniti školski ETOS? Izgleda da deci opet predstoji težak zadatak. Cela kampanja SNS se zasnivala na sloganu ZA NAŠU DECU.
Jasno je da je ova vlast sve uradila PROTIV NAŠE DECE. U tom prljavom poslu prednjačila je sve vreme ministarka prosvete, dr Slavica Đukić – Dejanović, neuropsihijatar.
Dr Tatjana Marković – Topalović, narodna poslanica i predsednik RO za obazovanje Srbija centra

