Odlazak predsednika Srbije Aleksandra Vučića na proslavu Dana pobede u Moskvu 9. maja bi samo zapečatio jedan trend državne politike koja je duboko antievropska, ocenio je danas potpredsednik stranke Srbija centar (SRCE) Duško Lopandić.
On je, u gostovanju na televiziji Nova S, istakao da je Srbija došla u fazu da bilo ko da se bavi pristupanjem Srbije EU,, shvata da sa ljudima poput Vučića i predstavnika njegovog režima, nema evropske perspektive, ali da to u EU još nije shvaćeno”.
“EU želi da Srbija ostane na evropskom putu i bude uključena. Ali, nažalost, naša vlast propusta da pokaže da je za evropske integracije”, konstatovao je Lopandić.
On je ocenio da eksperti EU koji se bave politikom Srbije vide u kojoj je meri država otišla u drugom, antievropskom pravcu, kao i da će Vučića, ako dođe do blokiranja sredstava koje dobija iz EU, to itekako da zaboli.
“Došli smo do tačke da bilo ko ko se bavi EU smatra da sa ovakvim ljudima (u Srbiji) nema perspektive. Ali to kod svih u EU još nije shvaćeno” rekao je Lopamdić.
Prema njegovom mišljenju, Srbija ne ispunjava osnovne stavove kada se radi o pristupanju EU, vratila se na početak pregovora o pridruživanjum, jer su sporni vladavina prava i sloboda medija.
“Ova kriza nastala je prvenstveno zato što se ovom državom godinama na pogrešan način vlada. Ova vlast je izazvala najveće proteste u istoriji. To je, samo po sebi, i najveći udarac na EU. Srbija za sebe traži da bude izvan evropskog kluba, tim je sebe ostavila izvan procesa evrointegracija”, ukazao je Lopandić.
On je upozorio da zbog takvog stava Srbija gubi više od 500 miliona evra godišnje, iz predpristupnih fondova EU, pored ostalog i zbog loših izbornih uslova, jer se kasni sa projektima za koje je dobijen novac.

