Zamenica šefa poslaničke grupe i potpredsednica Srbija centra (SRCE) dr Tijana Perić Diligenski izjavila je danas da je sigurna da Zakon o alimentacionom fondu, iako je predlog kvalitetan, neće zaživeti u realnosti.
„Svi smo prošle godine jednoglasno glasali za predlog zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, dečjim dodacima, roditeljskim dodacima i došli smo u situaciju da, iako je država opredelila znatna sredstva da pomogne u ovoj plemenitoj zamisli i ideji, sada ne rade centri za socijalni rad i majke i deca ne dobijaju ova primanja. Ja se bojim da može da se dođe u sličan problem i u primeni ovog zakona i šta smo onda uradili – ništa, osim par populističkih poena koji i dalje neće da pogoduju interesima naših najmlađih članova zajednice“, istakla je ona u skupštinskoj raspravi.
Perić Diligenski je podsetila da ova ideja nije od juče, aktuelna je bila i u SFRJ još tokom osamdesetih godina, a to je bila socijalna država, koja je itekako vodila računa i o omladini, i o radnicima i o deci.
„Nakon sloma autoritarnog režima i kada je došla postpetooktobarska elita, na koju se ovde konstantno baca drvlje i kamenje i kada je normiran porodični zakon, ideju nisu uspeli da realizuju zato što je najveći problem bila likvidnosti, odnosno kako će da se regeneriše Alimentacioni fond. Činjenica jeste da je država monopol prinude. Država vam nikad ništa ne pokloni, a da vam prethodno ne da. Pa će sada država da namiruje svoje potraživanje od alimentacionih dužnika, ali se postavlja pitanje šta se radi ako ta lica nemaju nepokretnosti na svoje ime, nasledstvo, ni potomke, ni pretke. Od koga će Alimentancioni fond da se namiruje. Na kraju je moguće da država bude u minusu, iako je nemoguće da to bude partokratska naprednjačka država“ upozorila ona.

