Vlada Srbije se u pregovorima sa MMF 2025. godine obavezala na još jedno poskupljenje električne energije do kraja 2026. godine u iznosu stope godišnje inflacije. Kroz koje stavke, u okviru postojećeg tarifnog sistema, će to biti realizovano u ovom trenutku nije poznato. To onda otvara prostor i da jedan od mogućih zahvata bude i to da prag za crvenu zonu bude ponovo spušten.
Ono što je bitno naglasiti jeste to da je MMF insistirao, nekoliko godina unazad, na povećanju cena električne energije pre svega da bi Elektroprivreda Srbije (EPS) postala firma sa stabilnim, uspešnim poslovanjem. To se međutim nije desilo pošto je EPS ovaj značajan dodatni prihod, umesto na realne projekte koji bi vodili ka stabilnosti poslovanja kompanije, kao i prethodnih decenija usmeravao firmama bliskim aktuelnom SNS-SPS režimu kroz izmišljene, nepotrebne projekte sa dodatno veštački uvećavanim cenama.
Menadžment EPS u poslednje dve godine na sva zvona izlazi u javnost sa tobože ozbiljnim poslovnim uspesima, međutim realno to je samo još jedan neuspešan pokušaj obmanjivanja javnosti Srbije. Srbija centar (SRCE) je osporio izveštaj EPS o uspešnoj poslovnoj 2025. godini jer je za tu godinu EPS imao negativan neto novčani tok, drugu godinu zaredom, bilansi su uključivali prihode po osnovu podsticaja za obnovljive izvore električne energije koji su naplaćeni od građana i privrede ali pri tome obaveze ka povlašćenim proizvođačima nisu ispunjene.
SRCE je podržao poskupljenje koje je Vlada Srbije dogovorila sa MMF za 2025. godinu jer je postojala realna potreba da električna energije, nakon mnogo decenija unazad, prestane da bude socijalna kategorija jer socijalni pristup, dugoročno posmatrano, vodi ka značajnoj ukupoj degradaciji najznačajnije srpske kompanije. Sa cenama iz 2025. godine postojali su potrebni uslovi i da EPS izađe na put stabilnog poslovanja. Što se tiče pak poskupljenja za 2026. godinu, pošto je oko toga već prošle godine postignut dogovor sa MMF, smatrali smo da je korektno da se dogovor ispoštuje pre svega imajući u vidu kredibilitet MMF. Ali smo i istovremeno uputili apel Vladi Srbije da bi nova poskupljenja za 2027. godinu bila neprihvatljiva i da bi to trebalo da bude stav za ovogodišnje pregovore sa MMF.
Ali, na kraju krajeva, istina je uvek jedna. I koliko god menadžment EPS na čelu sa direktorom Dušanom Živkovićem pokušavao obmanjivati javnost Srbije o realno nepostojećim uspesima EPS, ovih dana stigla je „presuda“ upravo od strane MMFa kojom je EPS direktno svrstan u grupu od tri kamena oko vrata Srbije! Mislimo da je bilo koji dodatni komentar suvišan.
Naravno, očekivano, iz kabineta generalnog direktora EPS muk-jedno veliko ništa. Biće da je Živkoviću pojela maca jezik. I iz kabineta ministarke Đedović-Handanović takođe ni glasa na ovaj stav MMF, mada ministarku zadnjih dana ozbiljno muče hrvatski katastar i neprijavljena imovina u Hrvatskoj. Hajde što je sakrila imovinu, što je protivno zakonu, ali gde baš u toj Hrvatskoj? Potvrda da jedna muka nikada ne ide sama. I neće se tu svakako muke završiti. A biće i da je to samo početak ozbiljnih muka.

