Rukovodstvo Elektrodistribucije Srbije pretnjama radnicima pokušava da spreči širenje opravdanih protesta

Podeli

Od osnivanja 2015. godine Elektrodistribucija Srbije d.o.o. Beograd (EDS) je firma koju su SNS lešinari videli isključivo kao svoj koruptivni plen, a brod zvani EDS je dat na upravljanje (čerupanje) novosadskom opskurnom dvojcu Bojan Atlagić (čovek upitnog obrazovanja i sumnjive diplome)-Aleksandar Slijepčević (izuzetno skromnog inženjerskog znanja, po rečima kolega iz Elektrovojvodine treća liga elektroinženjera ali zato po SNS kriterijumima slepe poslušnosti i koruptivnosti-prva liga) sa kormilarom u vidu odlazećeg premijera Vučevića. I kao što obično pacovi prvi napuštaju brod koji tone tako su iz EDSa pre skorijeg izvesnog vremena pobegli i Slijepčević, nedugo posle toga i Atlagić, ostavivši firmu u stanju rasula i ogromnog minusa na bankarskim računima sa utopijskom idejom da će se kroz vreme sva njihova nepočinstva, kriminal i korupcija zaboraviti. Na mesto direktora Atlagića dolazi večiti kandidat za direktorske pozicije, žena skromnih sposobnosti ali zato beskonačnih ambicija, Biljana Komnenić koja koristeći poslednji voz, makar se zvao i SNS-ekspres koji je sa početkom studentskih i širokih građanskih protesta u Srbiji krenuo velikom brzinom nepovratno u istoriju. Za gospođu Komnenić je to ipak bila poslednja prilika, znači biti ili ne biti i ona tu nije imala nikakve dileme bez obzira na cenu koju mora platiti SNS režimu u fazi raspadanja. I umesto da pokuša stabilizovati (finansijski, poslovno, kadrovski) preduzeće u kojem je zauzela čelnu menadžersku poziciju ona je sve svoje ingerencije i kapacitete bezrezervno stavila isključivo u funkciju SNS mašinerije. Sve po onoj narodnoj, selo gori a baba se češlja!

EDS čiji je jedini član/osnivač  Republika Srbija je 3. februara tekuće godine objavila Odluku o radnoj disciplini kojom se zamenjuje još uvek važeći Pravilnik o radnoj disciplini usvojen 2015. godine koji uređuje načine utvrđivanja povreda radne discipline od strane radnika u EDS. Postavlja se pitanje zašto je ova Odluka, dvojako sporna, usvojena i objavljena baš sada.

Prvo je sporna iz formalnih razloga, jer poslovodstvo EDS, pravno neuko pokušava da pojedinačnim pravnim aktom – Odlukom stavi van pravne snage opšti pravni akt – Pravilnik što je protivzakonito. Drugi višeslojno sporan razlog je mnogo destruktivniji za državu, a pogotovo za radnike u EDS, jer predstavlja pokušaj zastrašivanja zaposlenih u EDS stavljanjem u izgled radnicima dobijanje otkaza ugovora o radu ukoliko se osmele da samo prokomentarišu trenutna društvena događanja, bolje reći opštu pobunu građana protiv korupcije koja kao sona kiselina razjeda ovo društvo godinama. Da li se rukovodstvo plaši da će radnici EDS razotkriti svakodnevne koruptivne radnje svojih rukovodioca, pa zabranjuju radnicima da koriste svoje građansko pravo na slobodu mišljenja i izražavanja garantovano članom 46. Ustava  kojim se jemči svakom građaninu, pa i radniku EDS, sloboda mišljenja i izražavanja, kao i sloboda da se govorom, pisanjem, slikom ili na drugi način traže, primaju i šire obaveštenja i ideje.

Pozivamo rukovodstvo EDS da objasni, kako baš u danima kada se se desili ili se dešavaju veličanstveni protesti na Autokomandi u Beogradu, na mostovima u Novom Sadu, širom Srbije u preko 150 opština i gradova, se propisuje da nepoštovanje radne discipline i neprimereno ponašanje radnika EDS predstavlja: 1. davanje izjava u medijima, 2. iznošenje komentara ili objava na ličnim profilima i nalozima na društvenim mrežama. Kako takve aktivnosti radnika nisu bile zabranjane 2015. godine (ovde pre svega mislimo na mere pod tačkma 23), 24), 25, 31) i 32) predmetne Odluke)? Kakav je to strah ušao u glave rukovodstva EDS pa posežu za ograničenjem osnovnih ljudskih prava i sloboda zaposlenih?

Zbog svega gore navedenog Srbija centar pruža punu podršku radnicima EDS da izvrši sve zakonom dozvoljene pritiske na svoje rukovodstvo kako bi sprečili da protviustavna Odluka o radnoj disciplini stupi na pravnu snagu. Radnici EDS moraju i mogu da se izbore za svoje pravo da slobodno, bez straha iznesu javnosti sve nepravilnosti i kriminlane radnje koje se u EDS odvijaju, jer kapital i imovina EDS je vlasništvo svih građana Srbije, a ne odnarođenog korumpiranog rukovodstva koje razmišlja samo kako da dodatno pokrade svoje građane i kako da bije studente. Resorni odbori Srbija Centra (pravosuđe, energetika, antikorupcija) radnicima EDS su uvek i u celosti na raspolaganju, za svaku vrstu pomoći, u njihovoj opravdanoj borbi za ostvarivanje svojih Ustavom zagarantovanih prava.

RO za energetiku i RO za pravosuđe

 

Najnovije Vesti

Zemlja nam je razjedinjena, institucije razorene, ugled u svetu urušen. Poslednji je trenutak da to promenimo. Pomozi nam u toj borbi.

Pridruži nam se

Najčitanije