Prof. dr Dragan Delić, narodni poslanik i član Predsedništva Srbija centra, izjavio je za TV Nova S da je posetom Urgentnom centru predsednik Vučić direktno ugrozio zdravlje najosetljivijih pacijenata.
„Meni je iskreno žao što je bačena senka na jednu humanu, medicinski utemeljenu akciju“, istakao je dr Delić, inače infektolog, i precizirao da je dolaskom predsednika Srbije u prostor intenzivne nege teško narušen osnovni princip zaštite pacijenata.
„Tim činom posete najtežim bolesnicima, koji su posebno osetljiva, da ne kažem vulnerabilna grupa, povećava se rizik od moguće intrahospitalne infekcije.“
On je podsetio na član 15. Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji je ovom prilikom direktno prekršen.
„Svako od nas, svaki pojedinac mora da brine o svom zdravlju, ali mora da brine i o zdravlju drugih ljudi. Tu smo ušli u veliki problem“, rekao je Delić i dodao da je ovim potezom jasno ugrožena bezbednost pacijenata u ionako kritičnom stanju.
Infektolog Delić posebno je ukazao na opasnosti intrahospitalnih infekcija u bolnicama, istakavši da se čak i u najuređenijim svetskim zdravstvenim centrima od 5 do 10 posto pacijenata suočava sa infekcijama upravo tokom hospitalizacije.
„U intenzivnoj nezi, taj procenat je značajno viši, jer ti bolesnici su podvrgnuti raznim kliničkim ispitivanjima, veoma su teški i podložni su infekcijama“, upozorio je on.
Odgovarajući na pitanja o tome ko snosi odgovornost za ovakav propust, prof. Delić ističe:
„Po zakonu, situacija je jasno prepoznata – direktor zdravstvene ustanove i Komisija za bolničke infekcije moraju biti uključeni u ovakve odluke.“
Profesor Delić naglasio je i da mu je posebno krivo što on kao lekar i infektolog mora da odgovara na ovo pitanje, jer postoje institucije čiji je posao upravo da reaguju u ovakvim situacijama:
„Tu su Lekarska komora, Institut za javno zdravlje „Batut“, epidemiološka sekcija Srpskog lekarskog društva, postoji Odbor za zdravlje Narodne skupštine, koji se nijednom nije sastao u ovom mandatu – svi ćute“.

