Potpredsednik Srbija centra (SRCE) prof. dr Slobodan Cvejić ocenio je da time što je skupštinski Odbor za kulturu i informisanje obustavio izbor kandidata saveta nacionalnih manjina, sporne kategorije zbog koje je čitav proces mesecima blokiran, kao i pozivanje četiri člana koji su podneli ostavke da se vrate na funkcije, nije urađeno ništa pošteno i da je to sve onako kako Aleksandru Vučiću odgovara, „kako je on očigledno dizajnirao“.
„Vidim da su stizali iz civilnog društva neki komentari koji zapravo lepo objašnjavaju šta je Vučić mislio kad je rekao: Moram da nađem način ovo da rešim. Evo, našao je način. To sa tim famoznim devetim članom – šta mi sad čekamo, kakav izbor, kakve izbore u savetima nacionalnih manjina“, rekao je Cvejić, nekadašnji član Saveta REM, u gostovanju na televiziji Nova S.
On je podsetio da je izbor članova Saveta REM bio završen zakonito i regularno – tri predstavnika nacionalnih manjina su predložila po kandidata za to mesto, a kad je došlo vreme za usaglašavanje, što je proces nakon kojeg treba dva kandidata da dođu pred Skupštinu, oni su ga rešili na način kako zakon predviđa – u ovom slučaju to je bilo nadglasavanje.
Cvejić smatra da bi, ako EU prihvati tumačenja vlasti u Srbiji i takva igranja sa zakonom, to bilo stvarno skandalozno, „jer sigurno ni u jednoj od članica EU ovako nešto ne bi moglo i ne bi smelo da prođe“. „Da li za Srbiju postoje u tom smislu neka posebno tolerišuća pravila, ne znam. Ali mene više interesuje ko od nas u ovoj zemlji, koji se borimo za demokratiju i za vladavinu prava, pristaje da igra takvu igru.“
On je konstatovao da bi, kad bi četvoro kandidata koji su podneli ostavke pristali da se vrate, time pristali da glume Mrdića u REM-u. „Ti ljudi su bili izloženi šikaniranju, oni su stvarno herojski izdržali jedan period u kojem su bili bastion demokratije i pravne procedure. I sad da ih ubedite i da kažete: E, sad se vrati, poliži ono što se prosulo, idemo dalje, hajde zaboravićemo to, zalečiće se rane. Ja čisto sumnjam. Drugo, time se ništa ne dobija. Iz čitave ove situacije samo Vučić dobija. On dobija legitimitet za nešto što je uradio, a u REM-u će i dalje biti ‘pata karte’“.
Cvejić je, komentarišući izmenu pravosudnih zakona, upozorio da je režim iskoristio prostor čitavog tog galimatijasa da na ta mesta instalira ljude koji su im bliski, koje oni kontrolišu i da kažu: E, sad možemo da vratimo to sve nazad, „tako da smo se mi provozali jedan krug u Mrdićevom ringišpilu i došli manje-više na isto mesto“.
Prema njegovom mišljenju, Evropi je jasno šta oni rade, jer je to do pre neku godinu moglo da prođe, ali sada, uz ono što je opozicija postigla u kontaktima sa Evropskim parlamentom pre svega, koji je posle toga imao uticaj na Evropsku komisiju, podrška Vučićevoj stabilokratiji više nije u igri.
„Vučić je iskusan političar, vrlo dobro čita to. On zna da je najvažnije kakve se odluke donose tamo gde je izvršna vlast i tamo gde on pažljivo neguje lične kontakte sa nekim ljudima, pa se uzda u to da će neke stvari tu biti stopirane. Ali 90 odsto evropskih zemalja ne funkcioniše onako kao Srbija. Samo kod nas izvršna vlast i Vučić legitimitet dobijaju preko Informera. I onda nije bitno šta misle građani, šta misle drugi političari, predstavnici civilnog društva – on će prikazati sliku u medijima koje kontroliše onako kako on hoće“, zaključio je Cvejić.

