Cvejić: Zašto da plaćamo ovolike putarine?

Podeli

Prijateljsko pismo „običnom“ Vučićevom glasaču

Dragi moji sugrađani suprotnog političkog uverenja i pogrešne životne matematike,

Sa krajnje prijateljskom namerom ću vam objasniti kako vam Vučićeva prevarantska klika izvlači pare iz džepa da bi sebi i novim, na brzinu stvorenim bogatašima, obezbedila luksuzan život.

Iskoristiću jedan novi, današnji primer, poskupljenja putarina u Srbiji. Auto – putevi su luksuz, njima se putuje brže i bezbednije. Ali taj luksuz sada postaje preskup za većinu vas.

Od danas neko ko putuje od krajnjeg severa do krajnjeg juga Srbije, od naplatne stanice Subotica do Preševa, treba da plati 23 evra. Za malo više, 39 evra, u Sloveniji možete da se vozite ceo mesec gde god poželite. I do sada su mnogi od vas izbegavali auto-puteve gde su mogli i koristili lokalne puteve. Pošto su to radili i teški kamioni, ti putevi su u lošem stanju i rizični za vozila i ljudske živote. Od danas će kamioni morati da plaćaju putarinu gde god da voze, pa je za očekivati da će se prebaciti na auto-puteve, a još veći broj vas koji ne možete da priuštite visoke putarine vozićete se po sporijim i rizičnijim lokalnim putevima.

Vidim da će znatan broj vas nastaviti da kliče: „Putevi su važni, to je dobro za ekonomiju, za Srbiju“. Tačno, ali u tome što je dobro za Srbiju neće biti mnogih od vas. Šta je to „dobro za Srbiju“ kad u tome ne mogu da uživaju svi građani Srbije? Od danas će sve više tim putevima juriti kamioni i firmini automobili (onih firmi koje budu mogle da izdrže povećane troškove) i luksuzni automobili novih SNS bogataša. Na taj način će se oni i fizički odvojiti od vas, „običnih“ građana i skoro nigde nećete moći da se sretnete sa njima.

Ali, nećete biti potpuno isključeni! Nastavićete da plaćate za te puteve na drugi način. Svaki put kad primite platu i od nje vam se odbije porez, svaki put kad nešto kupite u prodavnici i kroz račun platite i PDV, svaki put kad natočite gorivo da se vozite po lokalnom putu i tako platite i akcizu za gorivo, vi ćete dati neki novac za izgradnju i održavanje puteva. Tako ćete podržati luksuz u kojem uživaju novi SNS bogataši. Oni će se voziti i plaćati, a vi ćete samo plaćati!

A sve to ne mora tako da bude. Pitajte Slovence. Vožnja auto-putem treba da se plati, ali sa pravom merom. Tako da svi građani osete ekonomski napredak kroz bolji život, ako ga ima. I to može da se uradi i u Srbiji, kroz drugačiju politiku i kroz pravedniji pristup građanima. Dovoljno je da iz cene putarina isključimo korupciju i nepravedno bogaćenje režimske klike i biće novca i za finansiranje puteva i za njihovu dostupnost većini građana Srbije. Pa vi razmislite kad sledeći put budete glasali.

prof. dr Slobodan Cvejić
narodni poslanik i potpredsednik Srbija centra

Najnovije Vesti

Zemlja nam je razjedinjena, institucije razorene, ugled u svetu urušen. Poslednji je trenutak da to promenimo. Pomozi nam u toj borbi.

Pridruži nam se

Najčitanije