Perić Diligenski: O litijumu raspravljati na plenarnoj sednici, ne u komisijama

Podeli

Narodna poslanica Srbija centra dr Tijana Perić Diligenski izjavila je povodom najave Ane Brnabić o formiranju komisije u vezi sa litijumom da Srbija centar nema nameru da učestvuje u radu ove komisije, “niti u političkoj šaradi i ekskurziji parlamentarne delegacije u Nemačku i Finsku”.

„Pitanje litijuma je jedno od najvažnijih društvenih i državnih pitanja i ono zaslužuje da bude tema posebne plenarne sednice Skupštine, na kojoj će Vlada da položi račune građanima o tome šta je pregovarala u njihovo ime. Komisije na koje Ana Brnabić inače poziva narodne poslanike iz redova opozicije su fasada dijaloga i običan igrokaz, a dokaz za to je i Komisija za poboljšanje izbornih uslova”, rekla je Perić Diligenski za Nova.rs.

Ona je objasnila da, ako bi se organizovalo javno slušanje povodom rudarenja litijuma, neophodno je da u njemu učestvuju stručnjaci za rudarenje, ekolozi, predstavnici Rio Tinta, civilnog sektora, akademske i naučne zajednice, kao i narodni poslanici i ministri.

“Ana Brnabić je svojim dosadašnjim angažovanjem dokazala da se okreće kako vetar duva i da lobira za različite, neretko suprotstavljene interese. Setimo se samo njenog angažovanja oko vetrenjača kao vida zelene energije, što je dijametralno suprotno sa rudarenjem litijuma i agendom Rio Tinta. Otuda, umesto u Nemačku i Finsku, bilo bi celishodnije da gospođa Brnabić predvodi delegaciju koja bi obišla Papua Novu Gvineju, Indoneziju i Madagaskar, kako bi videli prizore koji ostaju iza Rio Tinta“, zaključila je Perić Diligenski.

Najnovije Vesti

Zemlja nam je razjedinjena, institucije razorene, ugled u svetu urušen. Poslednji je trenutak da to promenimo. Pomozi nam u toj borbi.

Pridruži nam se

Najčitanije