Informativni servisi preneli su vest da je Vlada Srbije odobrila potpisivanje Posebnog kolektivnog ugovora za Elektroprivredu Srbije (EPS). Odluka je doneta u poslednjem trenutku, budući da je Sindikat radnika EPS-a najavio štrajk upozorenja od 7. avgusta ukoliko Vlada ne potpiše ugovor, koji su zaposleni u EPS-u već potpisali 29. jula.
Pritisak Sindikata je urodio plodom, što je dobra vest za zaposlene u EPS-u, građane Srbije, ali i za državu, jer je otklonjena opasnost od energetskog kolapsa. Energetska bezbednost je ozbiljno ugrožena već više od decenije. Podsećamo da je stranka Srbija centar u potpunosti podržala legitimne zahteve Sindikata radnika EPS-a i zatražila od nadležnih u Ministarstvu rudarstva i energetike da potpišu kolektivni ugovor.
Iako je ova odluka pozitivna na kratke staze, aktuelna vlast nastavlja urušavanje energetske bezbednosti dugoročno, do 2040/50. godine, usvajanjem Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana koji ne odražava interese građana. Na javnoj raspravi je i Nacrt strategije energetike do 2040. sa projekcijama do 2050. godine, za koji stručnjaci tvrde da je tehnički, vremenski i finansijski neodrživ.
Kako bi se osigurala dugoročna energetska bezbednost, stručna javnost mora nastaviti pritisak na vlast. Dosadašnji primeri, poput poljoprivrednika i Sindikata EPS-a, pokazuju da vlast reaguje na pritisak građana, dok inostrani pritisak često dovodi do nepovoljnih rezultata za građane i državu. Stoga se kao ispravan nameće zaključak da i u pogledu aktuelne litijumske krize vezane za Rio Tinto i projekat Jadar, kao trenutno dijagnostifikovanog upalnog procesa, jasna je terapija: pritisak na vlast da trajno odustane od namera pogubnih po interese građana Srbije.
Vlast reaguje na pritisak zbog kombinacije nesposobnosti i nestručnosti u prepoznavanju i pravovremenom rešavanju problema, kao i zbog korupcije i kriminala, gde interesi pojedinaca na vlasti i bliskih grupa često preovlađuju nad opštim interesima građana i države. Stoga je neophodno nastaviti konstruktivan pritisak na vlast kako bi se maksimalno skratilo vreme urušavanja i propadanja države.
Resorni odbor za energetiku Srbija centra