Slobodan Ilić: Ko šalje pripadnike BIA na poljoprivrednike?

Podeli

Narodni poslanik Srbija centra Slobodan Ilić izjavio je da vlast vrši represiju nad poljoprivrednicima i nezavisnim poljoprivrednim udruženjima tako što angažuje pripadnike MUP-a i BIA-e da zastrašuju i privode poljoprivrednike.

„Poljoprivrednika iz Stare Pazove policija hapsi sa pet automobila samo zato što je ušao traktorom u Zemun. BIA privodi poljoprivrednike na noćne informativne razgovore, samo zbog toga što su protestovali ili planirali štrajk. Ko ih je poslao? Martinović, Vučević, Vučić?“ upitao je Ilić na sednici Odbora za poljoprivredu, zahtevajući od direktora BIA-e da saopšti koliko je poljoprivrednika privedeno.

On je istakao da vlast lobira za Rio Tinto zanemarujući katastrofalni uticaj koji bi projekat Jadar imao na poljoprivredu.

„Ovim projektom će biti uništene hiljade hektara poljoprivrednog zemljišta, pašnjaci, vode, zdravlje ljudi“, rekao je Ilić.

On je istakao da Ministarstvo poljoprivrede ne želi da predstavi Strategiju poljoprivrede Republike Srbije Odboru za poljoprivredu u Skupštini Srbije.

„Tražim da nam se dostavi Strategija odnosno ugovor o izradi strategije sa cenom i licima koja učestvuju u izradi. Mi imamo više nego dovoljno stručnjaka koji mogu da odrade strategiju umesto što angažujemo strance“, rekao je Ilić i dodao da je strategija neozbiljna i neodrživa.

„Jedino na čemu SNS radi, od dolaska na vlast, je potpuno uništenje poljoprivrede Srbije. Imamo 100. 000 poljoprivrednih gazdinstava manje, svake godine imamo problem sa sušom, ove godine smo već uvezli hrane u vrednosti od 600 miliona evra, a toliko je uvezeno za celu prošlu godinu. Treba da zavisimo od stranih proizvođača hrane, a da naša poljoprivreda potpuno odumre“.

Kao jedan od problema u poljoprivredi Ilić je naveo i nenavodnjavanje poljoprivrednih površina rekavši da se kanal Dunav – Tisa – Dunav i 900 kilometara kanalskog sistema ne koriste.

„Bar 600 kilometara se može iskoristiti kao plovni put, za prevoz poljoprivrednih proizvoda i drugog tereta, a kapacitet je 7 miliona tona godišnje. To bi dodatno rasteretilo drumsku infrastrukturu“.

Ilić je pozvao Ministarstvo poljoprivrede da hitno objasni na koji način se kontroliše hrana u Srbiji, ističući da trenutni sistem ne funkcioniše i da građani sami moraju procenjivati bezbednost hrane.

Najnovije Vesti

Zemlja nam je razjedinjena, institucije razorene, ugled u svetu urušen. Poslednji je trenutak da to promenimo. Pomozi nam u toj borbi.

Pridruži nam se

Najčitanije