
Narodni poslanik i potpredsednik Srbija centra prof. dr Slobodan Cvejić izjavio je za Newsmax Balkans da to što tužilaštvo još uvek ćuti povodom tragedije u Novom Sadu mistifikuje pravnu državu i održava strah među građanima, čime olakšava vlastima da skrenu pažnju sa ubistva.
„Ta tišina ima dvostruki efekat – omogućava vlastima da spinuju i skrenu pažnju sa činjenice da su ljudi ubijeni na manje bitne stvari, poput razbijenih prozora. Istovremeno, nejasnoća održava strah među građanima, jer se osećaju nesigurno u ovoj tišini koja ništa ne razjašnjava“, naglasio je Cvejić i dodao da bi i Inženjerska komora Srbije trebalo konačno da se oglasi.
„Neki inženjer će na kraju sigurno biti kriv. Čak i ako to bude kineski inženjer, naša komora treba da pokaže da ima profesionalnu etiku i vrednosti. Ljudi gube poverenje u njih jer ćute. Desilo se ubistvo jer neko nije uradio svoj posao i zbog toga je pala konstrukcija. Do sada je trebalo da bude pokrenut proces i odgovorni privedeni, a režim umesto toga u svojim medijima plasira druge teme. Ne bih se iznenadio da na kraju optuže opoziciju za pad nadstrešnice“, rekao je Cvejić.
Komentarišući nedavni protest u Beogradu, Cvejić je istakao da je cilj okupljanja bio održavanje fokusa na odgovornost za tragediju u kojoj je život izgubilo 14 ljudi.
„Cilj protesta je da tragediju vratimo u centar pažnje. Vlast želi da skrene pažnju na druge teme, dok je naš posao da ukazujemo na propuste, greške i malverzacije režima, kako bismo sprečili da se nerešeni slučajevi zaborave – od pada helikoptera preko tragedije u Ribnikaru do ove poslednje na železničkoj stanici u Novom Sadu“.
Govoreći o zahtevima građana, Cvejić je naveo da su oni utemeljeni, jer “pozivaju na odgovornost i pravdu“.
“Ovo je političko pitanje par ekselans, jer imamo slabe institucije koje ne rade svoj posao i korupciju koja je dovela do smrti nedužnih ljudi. Režim kontroliše institucije, tzv. ministarstva sile, nadzor i gradnju – sve one elemente koji bi trebalo da obezbede sigurnost, a ne funkcionišu“, rekao je Cvejić.
On je dodao da posebnu pažnju treba obratiti na zahteve mladih.
„Ne treba prevideti da su mladi u Novom Sadu učestvovali u protestu autentnično. To uglavnom nisu članovi stranaka“.
Cvejić je zaključio da opozicija treba da prepozna da kroz ovaj bunt i razumljivu agresivnost sazreva nova politička generacija, ona koja čini budućnost Srbije i da zbog toga njihovu poruku treba pažljivo slušati.

