Delić: Šta ministar Lončar krije od zdravstvenih radnika?

Podeli

Uznemirujuće je „obaveštenje“ ministra Lončara upućeno direktorima Urgentnog centra UKC Srbija, kliničko- bolničkim centrima u Beogradu i Pančevu, a još više Univerzitetskoj dečijoj klinici i Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta, da „obezbede rad zdravstvenih ustanova u punom kapacitetu u subotu, 15.marta 2025.godine“. Po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti Republike Srbije (član 56), ministar zdravlja utvrđuje raspored rada, početak i završetak radnog vremena zdravstvenih ustanova, samo za „vreme epidemija i otklanjanja posledica prouzrokovanih kriznim i vanrednim situacijama“. Pošto nisu ispunjeni zakonski uslovi za takvu odluku, upućeno je samo „obaveštenje“ (poslušnim) direktorima, koji sada moraju da nađu način da zdravstvenim radnicima objasne neophodnost njihovog (plaćenog?) angažovanja tokom vikenda, pored postojećih dežurnih ekipa. Sada je „vruć krompir“ u njihovim rukama.

Ostaje nejasno šta to ministar zdravlja zna, što mi ostali ne znamo? Da li je normalna sumnja listopadnih političara, da će normalni/pozitivni/kreativni protestanti koji mesecima dostojanstveno traže normalne stvari u sumornoj Srbiji (normalno tužilaštvo i sudstvo, normalni vrednosni sistem, normalno obrazovanje, normalne medije, normalne političare itd), počiniti nenormalne stvari na štetu svojih humanističkih i zdravorazumskih ideja. Na drugoj strani, oni koji su izbrisali granicu između normalnog i nenormalnog u Srbiji, očito nemaju kapacitet da razumeju da je studentska moralna revolucija, sa epidemijskim širenjem u narodu, ubedljiva normalnost u metastatskoj nenormalnosti. Jednostavno rečeno, protestantima, pre svega samoorganizovanim studentima, nije svojstveno fizičko nasilje, niti o njemu razmišljanju, niti ga zagovaraju. Nasilje u ovom trenutku, jedino može biti izlazna strategija aktuelne vlasti koja je „saterana u ćošak“, kao grogiran bokser koji udara nekontrolisano.

Ostaje sumnja, da je „obaveštenje“ i perfidan način da se neodlučni i uplašeni građani, pogotovo omladina, zadrže kod svojih kuća. Dosadašnje „pokazne vežbe“ sa huliganima u kapuljačama ili bivšim pripadnicima JSO, nažalost, ne ulivaju poverenje normalnim ljudima u nepristrasan/objektivan i zakonit rad policije. Za normalnu Srbiju, za normalne željene promene, za normalan život!

Prof. dr Dragan Delić, narodni poslanik i predsednik Odbora za zdravlje Srbija centra 

Najnovije Vesti

Zemlja nam je razjedinjena, institucije razorene, ugled u svetu urušen. Poslednji je trenutak da to promenimo. Pomozi nam u toj borbi.

Pridruži nam se

Najčitanije