Potpredsednica Srbija centra (SRCE) i narodna poslanica dr Tijana Perić Diligenski ocenila je danas, na sednici skupštinskog Odbora za evropske integracije, da je izveštaj resornog ministrstva o radu u prvom kvartalu pokazao loše rezultate, a da je od 150 stranica svrsishodno samo poslednjih pet.
„Suština jeste harmonizovanje sa pravnim tekovinama EU, dakle pravni posao, normativni posao, a ne jačanje kadrovskih i institucionalnih kapaciteta što se uvek apostrofira. Tako da je moj savet i moj predlog, da ubuduće ne razmatramo ambicije, uvek prevelike, šta će da se uradi. Sad više nije rok četvrti kvartal 2026. godine, što je bilo do pre šest meseci, nego sada ih ‚guramo‘ skroz do četvrtog kvartala 2027“, ukazala je ona.
Perić Diligenski je ocenila da je Vlada ponovo preambiciozno i sebi dala zadatak da predloži 36 zakonskih predloga, a od toga je predložila samo 17, ili 47 odsto.
„Ali je još poražavajuće ako se napravi jedan korak unazad, pa ako se uzme u razmatranje i poslednji kvartal 2024. i prvi kvartal ove godine. U proteklih šest meseci taj učinak je samo 19 odsto. Vlada jeste pala u ovom prvom kvartalu, ali je činjenica da se, od momenta duboke institucionalne, političke, društvene i državne krize, slabo radilo na ovom zadatku. Hajde što se slabo radilo, ali svaki put se vrtimo u zatvorenom krugu i nije mi jasno zašto se jednom ne podvuče crta, pa da se ne vidi šta je trebalo da se uradi u predmetnom periodu, zbog čega to nije urađeno i ko je odgovoran zbog toga“, navela je ona.
Perić Diligenski je kao „poseban šamar“ nazvala činjenicu iz izveštaja da država ne planira ništa da do kraja 2027. godine uradi u vezi sa suzbijanjem narkotika.
„Politika suzbijanja narkotika je prećutno prihvatanje narko kartela. Očigledno je to unosan posao, država evidentno ima zaradu od toga, kad ni jedna jedina aktivnost, detaljno pogledajte, nije predviđena u tom pravcu“, upozorila je ona.

