Poznata pesma kaže „Ko to kaže Srbija je mala… tri puta ratovala…“ Ali Srbija nije samo ratovala, ona je i pet puta ispraćala svoje ljude iz zemlje, kroz decenijski egzodus, koji je doprineo da danas, Srbija ima višemilionski ljudski kapital u inostranstvu.
Pet talasa odlazaka oblikovalo je našu istoriju do neprocenjivih vrednosti van granica zemlje, od pionira i naučnika, preko „gastarbajtera“, do izbeglica i današnjeg odliva mozgova. Svaki talas je bio rana, ali i seme koje je niklo širom sveta jer gde god da su otišli, naši ljudi su nosili Srbiju u srcu.
Srbija je više puta ratovala, ali je izgubila ljude u pet talasa. To je naša najveća tiha bitka, bitka za ostanak, za opstanak, za povratak, za vezu sa onima koji su otišli. Svaki talas je bio egzodus koji je oslabio zemlju, ali i stvorio snažnu dijasporu.
O čemu govorimo kada spominjemo pet talasa „egzodusa“ iz Srbije?
Prvi talas obeležio je kraj 19-tog i početak 20-tog . veka, kada su mnogi Srbi, a među njima i velikani poput Nikole Tesle, Mihajla Pupina i Milutina Milankovića. Ovaj talas imao je neverovatan razvojni kapacitet ne samo za nas, već i celi svet, kroz svoj intelektualni i pionirski karakter.
Drugi talas usledio je posle Drugog svetskog rata. Hiljade ratnih zarobljenika i političkih emigranata nisu se vratili u socijalističku Jugoslaviju. Liberalizacija 1950-ih omogućila je odlazak dece ratnih emigranata, da izdvojimo neke istaknute znamenite ličnosti poput Dušana Simića i Stojana Tešića.
Treći talas, poznat kao „gastarbajterski“, dogodio se tokom 1960-ih i 1970-ih. Država je podsticala odlazak radnika u Nemačku, Austriju i Švajcarsku. Do ranih 1970-ih više od milion Jugoslovena živelo je u inostranstvu. Ovaj talas bio je ekonomski, ali je stvorio trajne zajednice.
Četvrti talas obeležile su 1990-e, vreme ratova i sankcija, kada ne samo izbeglice, već i obrazovani ljudi, napuštaju zemlju. Srbija je tada trpela hiperinflaciju, sankcije i NATO bombardovanje. Procene govore da je oko 300.000 ljudi otišlo u jednoj deceniji, što je označilo prvi veliki „odliv mozgova“.
Peti talas traje u 21. veku i predstavlja savremeni „brain drain“ (odliv mozgova). Lekari, inženjeri, profesori i mladi stručnjaci odlaze zbog boljih uslova života i rada. Danas dijaspora broji do dva miliona ljudi van regiona, a ovaj talas je globalan i zahvata sve kontinente.
Danas, kada govorimo o dijaspori, ne govorimo o prošlosti. Govorimo o pet mostova koje gradimo: most znanja, most investicija, most kulture, nacionalnog identiteta i religije, most političkog učešća i most solidarnosti.
Naša dijaspora nije samo rasuta Srbija, ona je dodatna energija Srbije. Svih pet talasa odlaska pretočenih u pet mostova pretvaraju egzodus u energiju koja čini jedan talas naslednog kapitala države. Možda to za neke, neće još uvek značiti definitivan povratak u zemlju, možda se uslovi za povratak u zemlju neće nikada ni stvoriti, ali je očigledno da sa predstojećim izborima u Srbiji, ta energija može dovesti do značajnih promena.
SRCE se zalaže za Srbiju, gde dijaspora ne sme da bude samo posmatrač i donator – ona mora da bude aktivni učesnik u oblikovanju budućnosti Srbije.
Zato je važno da se na vreme prijavimo, obnovimo dokumenta i izađemo na izbore.
Za sve dodatne informacije, možete se obratiti Resornom Odboru za Dijasporu političke partije SRCE na https://srce-org.rs/kontakt/


