Nema sumnje da će u ponedeljak vladajuća većina u skupštinskom Odboru za kulturu i informisanje izglasati okončanje prethodnog i otpočinjanje novog konkursa za izbor članova Saveta Regulacionog tela za elektronske medije (REM), pa ćemo opet dobiti tromesečnu predstavu i imati probleme, izjavio je potpredsednik stranke Srbija centar (SRCE) i narodni poslanik prof. dr Slobodan Cvejić.
“Pojaviće se opet fantomske GONG organizacije, koje imaju nedostatak uslova da budu predlagači, biće nekvalifikovani kandidati. Ne očekujem da ćemo napraviti značajan pomak u tom smislu. Vlasti je sada više nego ranije potrebno da ima kontrolu nad medijskom scenom. Vlasti odgovara ovaj nefunkcionalni REM, to im je još bolja opcija nego pasivnost REM ranije”, rekao je Cvejić u gostovanju u emisiji “Pravi ugao” Radiotelevizije Vojvodine.
On je kao primer tih fantomskih organizacija naveo činjenicu da se pojavi neko udruženje novinara, koje je osnovano pre godinu dana i navodno ima 300 članova, a zna se da nema, ali će vlast izmisilti još takvih da budu predlagači za članove Saveta REM.
Cvejić smatra da će režim u jednom trenutku shvatiti i prihvatiti da mora da igra po pravilima i da će morati da poštuje proceduru za izbor članova Saveta REM.
“Zahtev za to je Aleksandru Vučiću upućen sa par mesta u evropskim institucijama. Ali to je samo započinjanje procesa. Ja nemam mnogo vere u to da će režim, sada kada je poljuljan, davati ustupke”, istakao je on.
“Nije sve u Savetu, direktor REM i kancelarija su srž režima. Tamo su potrebne veće promene, a Savet je za to nadležan – može da “otkoči’ REM i naredi mu da radi kako treba. Ali, sa ovakvim sastavom u Skupštini i u Odboru za kulturu i informisanje, pitanje je da li možemo da dođemo do toga”, naglasio je on.

