“Pretnja da će policija reagovati, što je danas urađeno u Novom Sadu, predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću obila se o glavu. Mesecima je bio u povlačenju i danas je ponovo nateran da bude. To su dva ne tako mala poraza za vlast. Hteo je da osvoji nešto u Novom Sadu, i to mu nije uspelo”, izjavio je večeras potpredsednik stranke Srbija centar (SRCE) prof. dr Slobodan Cvejić.
“Ovo se već videlo, bilo je pripremano i znalo se da će da ispuni, pre posete dvoje evropskih predstavnika, njihove i zahteve studenata kako bi se prekinula blokada ispred RTS”, rekao je Cvejić u gostovanju na televiziji N1.
On je ocenio da je ono što se desilo danas na sednici skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje, kada je raspisan novi konkurs za izbor članova Saveta REM i kada su opozicioni političari dovršili nešto što se počelo mnogo ranije, dobra poruka, jer se stvorila sinergija raznih grupa da bi se postigao rezultat.
“To je dobra poruka za izbore koji se spremaju u Zaječaru i Kosjeriću, da vidimo da li se polako strukturira politički prostor u kojem će moći da se uspostavi jasan protivnik režimu koji je očigledno u povlačenju. Test je u Kosjeriću, to je dobra startna pozicija. Ali, lokalni i nacionalni nivo nisu isti”, naglasio je Cvejić i dodao da je većina opozicionih stranaka pokazala koliko je fleksibilna i spremna da izađe u susret i razgovara na tu temu.
Prema njegovom mišljenju, za pet meseci se videlo koliko brzo studenti uče i ovladavaju stvarima na koje do sada nisu bili spremni.
SRCE, prema njegovim rečima, podržava to što studenti afirmišu nove vrednosti, i sama partija je to radila dve godine, pa razume koliko je teško, pogotovo što je vlast 12 godina pokazivala aroganciju i punila svoje džepove.
Govoreći o izboru članova Saveta REM, čiji je bivši bio član, Cvejić je rekao da vlast neće lako pustiti to telo iz svojih ruku, proces će trajati, jer imaju svoje nevladine organizacije koje predlažu članove.
Cvejić je, komentarišući napad policije na studente u Novom Sadu, ocenio da se ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić ponaša kao da ima “džojstik” u ruci, pa “dodaje ili oduzima gas”.
“Mislim da treba da ga bude sramota što je danas izjavio da su se policajci ponašali tako da su pozvani da izvrše zadatak i da nisu imali nameru nikog da biju. Pa kako šalješ dve jedinice za uvođenje dekana u zgradu”, zapitao je on.

