„Vlada u svom predlogu Zakona o zaštiti vazduha prebacuje odgovornost na lokalne samouprave, koje često nemaju finansijske kapacitete da se time bave, pa zato u budžetu Srbije treba predvideti stavku da to ide na račun države“, upozorila je danas potpredsednica Srbija centra (SRCE) i narodna poslanica dr Tatjana Marković – Topalović.
Ona je, na sednici skupštinskog Odbora za zaštitu životne sredine, ukazala da, ako se negde desi ekološki akcident, ne može da se čeka da se čeka pet ili 15 dana da se objave rezultati merenja, jer to treba da bude hitna reakcija.
Marković – Topalović je ukazala i na činjenicu da se javna rasprava o Zakonu o zaštiti vazduha vodila 20 dana, i to samo u Beogradu, i dodala da je ona morala da bude mnogo ozbiljnija i duža, na celoj teritoriji Srbije.
„Nije profunkcionisao ni kanal podele informacija sa stručnim udruženjima. Trebalo je u zakonu jasno i precizno definisati najveće zagađivače“, naglasila je ona.
Marković – Topalović je upozorila i na male kazne za zagađivače.
„Maksimalne su tri miliona dinara, što svaki od njih može sebi da dozvoli, i da zato one moraju da budu drakonske“.
Ona je zapitala i da li je 160 ekoloških inspektora za celu Srbiju dovoljno da istraže svako stanje „akcidenta“, da li su licencirani, koliko godina imaju i koje su im obrazovne reference i edukacije.
„Suština problema u Srbiji godinama je sprovođenje zakona i njihova kontrola i da li to može da se uradi na pravi način. Važeći zakon još može da se upodobi i poboljša“, zaključila je Marković – Topalović.

