Dr Delić: Vanustavno i nezakonito ponašenje i delovanje predsednice Narodne skupštine

Podeli

Tužno je na jednoj strani, ali opasno i destruktivno na drugoj strani, što predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić ne shvata da ona u Skupštini, i van Skupštine,  nije glasnogovornik i jurišnik Srpske narodne stranke  već  „predstavlja Narodnu skupštinu“ kao najviše predstavničko telo i nosilac ustavotvotvorne i zakonodavne vlasti u Republici Srbiji ( Ustav republike Srbije, član 104;  Zakon o Narodnoj skupštini, član 19, stav 1; Poslovnik Narodne skupštine, član 27).

Predsednica Narodne skupštine očito ne razume, a to su potvrdila i događanja u poslednje vreme, da politika nije samo pitanje moći, supremacije, isključivosti, samodovoljnosti i primitivnog blaćenje političkih protivnika, već iskreni napor da se uredi i ostvari društvo egaliteta, političke slobode, saradljivosti i pravih vrednosnih sistema.

I drugo, predsednica mora da razume da društvo može da napreduje jedino kroz stručno utemeljenu raspravu i kulturnu polemiku. To pretpostavlja da predsednica mora da bude umiritelj, pomiritelj i katalizator demokratske i kulturne rasprave u našem društvu, pogotovo u vreme tekuće ozbiljne društveno-političke krize i dubokih podela u narodu i medijskom prostoru. A njene poruke su preteće i zloslutne, kojima ubedljivo nadmašuje i svog  jedinog „šefa“.

Nažalost, u tekućem vremenu, ona „gasi požar benzinom“. Svoje političke protivnike i neistomišljenike iz redova studenata i profesora, neprimerenim rečnikom za predsednicu Narodne skupštine, naziva „nacističkim hordama“ i „fašističkim falangama“, a rektora Univerziteta u Beogradu, pred kojim bi trebala ćuteći da stoji, smatra „velikom sramotom od čoveka“ koji sprovodi „obrazovni genocid“. Njen boravak u nezakonitom, paramilitarnom, šatorskom i toalet naselju ispred Narodne skupštine i Predsedništva, kao i privatna poseta Doboju o trošku države, grubo je kršenje svih zakona i normalnosti demokratskog društva, nemoralno i kranje besmisleno. Jedino, ako je to nagoveštaj stvaranja uslova i opravdanja za uvođenje vanrednog stanja u zemlji, koje je, inače, od ove autoritarne vlasti uvedeno tokom pandemije kovida 19, na totalno nezakonit način. Iskustvo već postoji, zar ne?

Prof. dr Dragan Delić,  narodni poslanik  i član Predsedništva Srbija centra

 

Najnovije Vesti

Zemlja nam je razjedinjena, institucije razorene, ugled u svetu urušen. Poslednji je trenutak da to promenimo. Pomozi nam u toj borbi.

Pridruži nam se

Najčitanije