RO za lokalnu samoupravu: Loše procene vlasti – davanje subvencija prioritetno stranim investitorima uzimaju danak

Podeli

Odluka režima da se kapital iz inostranstva privlači subvencijama i olakšicama za investitore za rezultat imaju urušavanje domaće privrede, loše uslove rada za zaposlene, a sada i povlačenje sa srpskog tržišta i otpuštanje zaposlenih. Korist od takvih odluka su imale samo subvencionisane firme – država i građani Srbije NE. Od 2017. godine imamo potpunu netransparentnost ugovora o dodeli subvencija, ko će dobiti subvencije saopštava Aleksandar Vučić na režimskim medijima uz hvalospev o stranim firmama, koje zapravo po njegovom viđenju dolaze samo zbog njega.

Ministarstvo privrede, Savet za ekonomski razvoj i Razvojna agencija bez konkursa dodeljuju subvencije. Ne postoji mogućnost uvida u ugovore o dodeli subvencija, javnost nema informacije o visini subvencija, obavezama subvencionisane firme, a samim tim ni mogućnost kontrole ispunjenja uslova za dobijanje subvencija. Od početka 2025. godine imamo izraženo povlačenje subvencionisanih stranih investitora iz Srbije, olakšice su istekle ili uskoro ističu, te se polako pakuju koferi. Sve učestalije je zatvaranje fabrika, otpuštanje zaposlenih posebno na jugu Srbije. Radnike otpuštaju Beneton, Leoni, Džonson elektrik, radnici nekadašnjeg centra razvijene mašinske i elektronske industrije u Nišu, još imaju problema sa naplatom zaostalih ličnih dohodaka. Po direktivi sa vrha, ova obaveza je preneta na lokalni nivo, na grad Niš. Vlast SNS aktivno se meša u rad lokalnih samouprava sve dok se može izvući novac iz lokalnih budžeta, ali kada su obaveze u pitanju, to prepušta lokalnom nivou.

Naivno je očekivati da će Privredno-ekonomski savet Grada Niša rešiti problem isplate zaostalih zarada i otpuštenih radnika, obzirom da su direktori dva preduzeća koja otpuštaju zaposlene u Nišu ( Niš-ekspres – Mirko Jovanović i Džonson Elektrika – Saša Mladenović) članovi ovog saveta, a tu je i direktor poklonjenog niškog aerodroma – Mihajlo Zdravković, kao i Zvezdan Milovanović, funkcioner SNS koji je svoju precenjenu firmu prodao Telekomu za najmanje dva puta veću cenu, pa kupio dve televizije. Takođe, tu je i Aleksandar Milićević, direktor Regionalne privredne komore Nišavskog, Pirotskog i Topličkog okruga i predsednik Kluba privrednika Dragan Milošević. Od ovog čisto političkog tela SNS, koje je i donosilo loše odluke bez analitičkog pristupa, već poslušno i ponizno prema velikom vođi, a u stranačku i ličnu korist, Nišlije pomoć i rešenje očekivati ne mogu.

U celoj Srbiji je situacija slična Niškoj, konstrukcije ove korumpirane i kriminalne vlasti pucaju, nije pitanje da li će pasti, samo kada će i kolika će biti šteta njihove vladavine. Jedno je sigurno, što pre otpratimo ovaj štetočinski režim u prošlost, podvučemo crtu i vidimo gde smo zaista, pre ćemo krenuti sa oporavkom i izgradnjom srpske privrede iz temelja, što je po svemu sudeći neophodnost.

Najnovije Vesti

Zemlja nam je razjedinjena, institucije razorene, ugled u svetu urušen. Poslednji je trenutak da to promenimo. Pomozi nam u toj borbi.

Pridruži nam se

Najčitanije